Grafik Tasarım Nedir?

İletişim tasarımı olarak da bilinen grafik tasarım, görsel ve metinsel içerikle fikir ve deneyimlerin planlanması ve projelendirilmesi sanatı ve uygulamasıdır. Alınan form, fiziksel veya sanal olabilir ve resimler, kelimeler veya grafikler içerebilir. Deneyim bir anda veya uzun bir süre içinde gerçekleşebilir. İş, tek bir posta pulu tasarımından ulusal posta sistemi sistemine kadar her ölçekte olabilir. Bir kerelik ya da sınırlı sayıda kitap ya da sergi tasarımı gibi az sayıda insan için ya da uluslararası haber kuruluşlarının birbirine bağlı dijital ve fiziksel içeriğinde olduğu gibi milyonlarca kişi tarafından görülebilir. Ticari, eğitimsel, kültürel veya politik herhangi bir amaç için de olabilir.

Anında yaşanacak tasarım, tanıması en kolay olanıdır. Tasarımcılar posterler, reklamlar, paketler ve diğer basılı materyallerin yanı sıra gazete ve dergiler için bilgi görselleştirmeleri ve grafikler üzerinde tip, biçim ve imaj düzenlemektedir.

Bu tarz bir tasarım genellikle illüstrasyon ile karıştırılır, ancak bir illüstratör bir fikre cevap olarak bir görüntü yaratırken ya da çizerken, bir tasarımcı bir fikri iletmek için şekilleri, fotoğrafları ve türünü birleştirir. Bunu anlamanın bir yolu, bir mobilya üreticisi ve bir iç mimar arasındaki farkı göz önüne almaktır. Biri belirli bir amaç için belirli bir nesneyi yapar, diğeri ise bir odanın tüm cisimlerinin ve yüzeylerinin, içinden geçen kişi için bir ortam yarattığını düşünür. İyi illüstratörler genellikle yetenekli tasarımcılar ve tam tersi, bu iki uygulama arasında ayrım yapmak zorlaşır.

Hareket grafikleri eşit şekilde önceden belirlenir ve üretilir, ancak bir filmin açılış kredileri veya bir gazete makalesinin bir bölümünü açıklayan çevrimiçi bir video gibi sabit bir zaman aralığında deneyimlenmesi gerekir. Bunlar genellikle görsel, küratörlük ve işaretleme seslerinin ötesine geçerek vektör grafiklerini, fotoğrafları ve videoları hareket ettirir. Hareketli grafikler ve videografi veya animasyon arasındaki fark, iki boyutlu grafik ve illüstrasyon arasındaki farkla aynıdır. Hareketli grafikler, animasyon, videografi ve tipografiyi iletişimsel bir amaç için birleştirir ve zamanla ve ekranın alanıyla bu kombinasyon tasarımı oluşturur.

Fiziksel veya dijital, kitap ve dergilerin, zaman içinde, okuyucunun deneyimin temposu ve dizisi üzerinde kontrol sahibi olduğu zamandan zevk alması istenir. Kitaplarda, içerik genellikle tasarımdan önce gelirken, dergilerde tasarım henüz yaratılmamış yazılı ve görsel içeriği öngören bir yapıdır. Bazı ticari web siteleri veya sergi katalogları, bu kategoriye de uygun değildir, aynı şekilde değişmeyen bilgileri gösteren dijital veya fiziksel müze sergileri de vardır. Tümü, zamanın önceden düşünüldüğü önerilen bir sırayla içeriğe sahiptir, ancak kullanıcı veya okuyucu kendi yolunu kendi malzemesinden bulur.

Birçok tasarımcı, zamanla deneyimlenmesi gereken, ancak nesnelerin oluşturulmasına bağlı olmayan sistemler de üretir. Çevresel grafiklerin bir biçimi olan Wayinging, binalarda veya parklar ya da otoyollar gibi açık alanlarda uygulanan markalama ve tabela anlamına gelir. Yol işaretindeki her işaret ya da sembol bir tasarım eseri olsa da, insanların bulundukları yerin karakterini muhafaza ederken insanların gezinmesine yardımcı olan daha büyük bir sistem oluştururlar. Sistemin tasarımı - tüm bu parçalar arasındaki ilişkiler - tasarımcının en büyük değeri getirdiği yerdir.

Daha büyük çevresel grafik kategorisi, bir kişiyi bir mekana bağlayan, dinamik ekranlar, didaktik tip ve görüntülerle ve yaratıcı kaplamalarla genişleyen ve örtüşen tüm tasarımları içerir. Gelen ve giden uçuşları gösteren terminallerin bir duvarı, hisse senedi fiyatlarını gösteren bir binanın cephesinde bir dijital ekran, bir bina lobisinde ilham verici bir alıntı ve tarihi bir mekân ya da simgesel yapıyı anlatan bir afiş, çevresel grafiklerin örnekleridir.

Markalaşma gibi, markalaşma, ticari bir kartın, bir işaretin, bir logonun veya bir reklamın, ticari bir ticari markanın tüm eserlerini görsel bir sistemde bir araya getiriyor. Zamanla deneyimlenenler tasarım çalışmasıdır. Diğer bölümleri göz önünde bulundurmadan veya hedef müşterinin markayla ilk nasıl karşılaşacağını düşünmeden ve sonra bu marka ile zaman içinde bir ilişki geliştirmeden hiçbir parça yaratılmaz. Yirminci yüzyılda, bir tüketicinin bir marka için genellikle birkaç temas noktası vardı. Örneğin, bir yerlere uçacak olursanız, biletinizdeki uçakta, kapıda, uçakta, uçuş görevlilerinin üniformalarında ve uçaktaki çeşitli basılı eşyalarda, battaniyeler gibi ifadeler görürsünüz. peçete veya uçuş dergileri. Belki bir baskı veya televizyon reklamı görürdünüz. Bugün, deneyiminiz yine de bu öğelerin tümünü içeriyor, ancak şimdi havalimanına varmadan önce, biletinizi havayolu şirketinin web sitesinde satın aldığınızda ve bir e-posta onayı aldığınızda başlıyor ve gemideki güvenlik videosu ve etkileşimli seçeneklere geçiyor. . Hedefinize ulaştıktan sonra, seyahatinizdeki deneyimlerinizi soran veya sizi markayla daha fazla etkileşim kurmaya davet eden e-posta yoluyla da takip edebilirsiniz. Temas noktalarının bu genişlemesi hemen hemen her ortamla çakışıyor ve müşteriyle daha uzun bir etkileşim alanı içerisindedir.

Tasarımcılar, içeriğin güncellendiği anda değiştiği etkileşimli tasarımların yanı sıra, insanların birçok bilgiyi gezinmesine yardımcı olan ekran arayüzlerinden de sorumludur. Etkileşim tasarımı, başka bir düşünce ekleyerek kendisini diğer tasarım türlerinden ayırır: izleyicinin veya kullanıcının eylemlerine yanıt vermek. Web ve mobil cihazlar için görsel tasarım, yayınlanmak üzere web siteleri ve mobil uygulamalar dahil olmak üzere en somut örnek. Bazı dijital tasarım, hem görsel hem de etkileşimli olmayan arayüzler yaratarak, veri görselleştirme olarak da bilinen hızlı değişen akış bilgilerinin sunumunu içerir. Ürün tasarımı, pazara sunulabilecek dijital hizmetler, araçlar veya platformlar olan dijital ürünlerin tasarımını ifade eder. Bu terim kafa karıştırıcıdır çünkü birkaç yıldır “ürün tasarımı” sadece radyolar, banklar ve bisikletler gibi endüstriyel olarak üretilen fiziksel parçalara atıfta bulunmuş ve “endüstriyel tasarım” ile birbirinin yerine kullanılmıştır. Yazılım tasarımı ile ilgili olarak, ürün tasarımı hem nasıl Bilgisayarlar, insanların bilgisayarlarla nasıl etkileştiğini olduğu kadar, bilgiyi işler, sıralar ve görüntüler. Birçok şirket ve onlar için çalışan tasarımcılar, ürünlerinin dünya çapında çok sayıda insan tarafından kullanılmasını hedefler; bu nedenle, çoğunlukla yaygın olarak kabul edilmiş tasarım kalıplarına ve metaforlara güvenirler ve estetik ifadeye göre kullanılabilirliği ve işlevselliği önceliklendirirler. Büyük veya karmaşık projeler için, farklı tasarımcılar kullanıcı arayüzünde (UI) çalışabilir, bu da kullanıcının şu anda gördüğü şeylerin etki ve düzenini ve kullanıcı deneyimini (UX) veya kullanıcıların zaman içindeki toplam deneyimini ifade eder. Web sitelerinde veya mobil uygulamalarda gezinirken.

Bir tasarımcının çalıştığı bağlamın ölçeğine bağlı olarak, çalışma, bir yıl boyunca bu şeylerin birini, bazılarını veya tümünü içerebilir. Daha büyük şirketler, ajanslar, ekipler veya stüdyolar bir dizi uzman istihdam edebilirken, daha küçük stüdyoların ve grupların uzman kişiler olmasa da, birden fazla alanda yetenekli olması gerekebilir. Daha üst düzey yaratıcı yön veya yönetim pozisyonları genellikle tasarımdaki temel yeterliliğin ötesinde en az iki ek alanda uzmanlık gerektirir: alan uzmanlığı (belirli bir iş sektöründe neler olduğunu bilmek) ve takım yönetimi veya müşteri ilişkileri konusunda daha fazla bilgi ve deneyim. Tasarımda bir işe sahip olmak sadece bir alanda bilgi gerektirirken, tasarımda bir kariyere sahip olmak, birden fazla ortamda ve tasarım sürecinin birden fazla alanında uzmanlık gerektirir.

*Yirminci ve yirmi birinci yüzyılın tasarımı arasındaki fark hakkındaki bu açıklama, 2013 yılında Parsons'daki Mixel uygulamasıyla ilgili bir konuşma sırasında Khoi Vinh tarafından verildi.

Freelance Grafiker & Freelance Grafik Tasarım

Hepimiz harika grafik tasarım örnekleri gördük. Bir uygulama, bir web sitesi, bir reklam ya da sadece güzel bir poster olsun, gerçekten iyi bir grafik tasarım bize dikkat etmemizi sağlıyor. Bazen arkadaşlarımıza göstermemizi sağlayacak kadar da yeterli. Ama diğer tüm tasarımlar ne olacak? Muhtemelen bugünlerde düzinelerce tasarım görmüşsünüzdür. Kaç tanesini hatırlıyorsunuz?

Grafik tasarım, başarılı işletmeleri arka plana karışanlardan ayıran şeydir. Tasarımlarınızı güncellerseniz, müşterilerinizin işinizi görmezden gelmesini engelleyebilir ve dikkat etmeye başlayabilirsiniz.

Bağımsız yükleniciler (veya serbest çalışanlar), markaları için promosyon içeriği ve teknik iletişim geliştirmekten sorumlu ürün yöneticileri ve pazarlama yöneticileri için mükemmel bir uyumdur.

İlk olarak bir şeyi düzeltelim - “freelancer” veya “bağımsız yüklenici” derken ne demek istiyoruz? Terim, bazı pazarlama yöneticileri için kötü çağrışımlara sahiptir. Hindistan'da, saatte 1 dolara logolar ya da fazladan gelir elde etmek için yarı zamanlı iş yapan üniversite öğrencisi olan insanlardan bahsetmiyoruz. Bu yazıda bahsettiğimiz “serbest çalışanlar” denen ve gerçek profesyoneller, tam zamanlı bağımsız müteahhitler ve sürekli olarak en kaliteli iş yapan küçük işletme sahipleridir - ve aynı zamanda kendi başlarına çalışmanın birçok avantajından faydalanmayı tercih ederler.

Bizimle çalışırken, harika tasarımlar elde etmek için aşırı fiyat ödemek zorunda değilsiniz. Başlamak kolaydır, bu yüzden işinizin karışmasına izin vermeyin, bugün yeni bir tasarım edinin.

Yeni bir logoya, çarpıcı bir web sayfasına veya gösterişli bir reklama ihtiyacınız varsa, profesyonelce tasarlanmış görseller ilk izlenimi yaratır ve kalıcı bir etki bırakabilir. Ancak, tasarım endüstrisi hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz, bir grafik tasarımcısını işe almak biraz korkutucu olabilir.

Ama bilmediğiniz şeylere fazla takılmayın. Bu altı soru, araştırma sürecinde size yol gösterecek..

1 . Portföyleri doğru deneyimi yansıtıyor mu?

Ciddi ve yetenekli bir grafik tasarımcı, çalışmalarını göstermekten korkmayacaktır. Pek çok tasarımcı, çalışmalarını Behance ve Dribbble gibi portföy sitelerinde sergileyecek, ancak Moonlighting gibi serbest pazarlarda kiralanabilir. Aramanızı Moonlighting'de başlatın ve iş portföyü sınırlıysa, daha fazla örnek istemek için korkmayın.

Çok çeşitli endüstriler için geniş bir çalışma yelpazesi sunan tasarımcıları arayın. Sizinkiyle benzer işletmelerle çalışıp çalışmadıklarını ve tarzlarının kendi başınıza nasıl hizalandığını görün.

2 . Onların yorumları ve derecelendirmeleri nasıl?

İncelemelerini gözden geçirin - bu tasarımcının çalışması, son teslim tarihlerine ulaşma yeteneği ve çalışan kişiliği hakkında ne derler? Yorumlar ve referanslar, bir grafik tasarımcısının sağladığı işin kalitesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Müşterilerinin bazılarıyla iletişim kurmayı ve serbest tasarımcıyla çalışma deneyimlerini sormayı düşünün. Bu, gelecekteki olası sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

3 . Fiyat doğru mu?

Projenizin maliyetini araştırmak ve değerlendirmek için biraz zaman ayırın. Yerel işletmeler ve diğer serbest çalışanlar tarafından sunulan fiyatlara bakın. Kendinize gerçekçi bir bütçe verin, aynı zamanda işe alımla ilgilenen serbest çalışanın işinin değerini de göz önünde bulundurun.

Daha az deneyimli grafik tasarımcılarının daha düşük ücretler talep ettiğini görebilmenize rağmen, bazıları daha yavaş çalışmaya meyillidir ve daha fazla zaman tutma ve yön verme, zamanınız olmayabilir. Deneyimli tasarımcılar daha yüksek saatlik ücretler alırlar, ancak genellikle daha verimli çalışırlar, daha az yöne ihtiyaç duyarlar ve en iyi uygulamalara daha fazla uyum sağlarlar.

Ne tür bir rehberlik ve yön vermek istediğinize karar verin ve oradan gidin, ancak hizmetlerini önemsemeyen veya işinizi yapmak için derin indirimler sunan grafikerlerden uzak durun.

4 . Beklentilerinizi açıkça belirlediniz mi?

Son tarih nedir? Ne zaman ulaşılabilirler? Check-in toplantıları ne sıklıkla yapılmalıdır? Bunlar kendinize ve grafik tasarımcınıza sormanız gereken sorulardan sadece birkaçı. Beklentilerinizi iş ilişkisinde daha önce belirtin ve ortaya çıktığı anda gerekli değişiklikleri iletin. Aşırı derecede gürültücü olabileceğine inanan bir serbest çalışan hakkında dikkatli olun.

5 . Mesleki görüşlerine saygı duyuyor musunuz?

Deneyimli bir grafik tasarımcısının yaratıcı süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız muhtemeldir, bu yüzden her zaman esnek ve tavsiyelerini kabul etmeye istekli olun. Ürünle ilgili düşüncelerinize saygılı bir şekilde meydan okuyacak kadar deneyimli bir tasarımcıya bakın; sadece sundukları şeyleri beğenebilirsiniz. Çoğu zaman, deneyimli bir serbest meslek sahibi, sadece daha çok hoşunuza giden bir şeyle gelmeyi istediğini düşündüğünüz tasarıma bir bakış açısı getirecektir.

6 . Tasarımın ötesinde yetenekler sunuyorlar mı?

Potansiyel tasarımcınızla konuşurken, görüşmeyi bir röportaj gibi yapın. İşleri hakkında tutkulu, sorumlulukları ve sonuçları tartışıyorlar mı? Geçmişte çalıştıkları belirli müşterilere sorun. Birlikte paketleyebileceğiniz başka yetenekler sunuyorlar mı? Bazı tasarımcılar, tasarladıkları web sitesini de geliştirebilir veya tasarladıkları reklamlarla birlikte pazarlama kopyasını yazabilirler. Kim bilir, güvenebileceğiniz çok yönlü bir serbest meslek sahibi ile uzun soluklu bir ortaklık yaratabilirsiniz.

Bir tam zamanlı çalışanı işe almak ve bir serbest çalışanı işe almak arasında bir fark var. Ama bir şey kesin. İş için yanlış kişiyi işe almayı göze alamazsınız. Tüm doğru soruları sorun.

Bir sonraki tasarım projeniz için bir freelancer ile çalışmaya hazır mısınız?

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Mezunu, Reklam Ajanslarında çalışmış ve çalışan Freelance Grafikerlerimiz ile tanışmak için iletişime geçebilirsiniz.


Freelance Grafik İşleri

Freelance Grafik İşleri

Görsel kimlik: logolar, antetli kağıtlar, kartvizitler

Pazarlama materyalleri: broşürler, el ilanları, kartpostallar, posterler

Dergiler, kitaplar, kataloglar

Ürün paketleri

Sunumlar

Tişört tasarımları

Yıllık raporlar

Çizimleri

Antetli Kağıt Tasarımı

Flyers & Broşür Tasarımı

Kitap ve Albüm Kapakları

Paketleme dizaynı

Web ve Mobil Tasarım

Sosyal Medya Tasarımı

Banner Tasarımı

Photoshop Düzenlemeleri

Mimarlık ve Kat Planları

3D Modeller ve Ürün Tasarımı

Tişörtler ve Mal

Sunum Tasarımı

Infographic Tasarımı

Vektörel Çalışmalar

Davetiyeler